A közlemény idézi Balogh Lászlót, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértőjét, aki kifejtette, hogy ez a lépés elsősorban a fővárosi lakáskiadókat érinti, mert jellemzően ezeknél lépte át az éves jövedelem az 1 millió forintot. Az eho eltörlése miatt a lakáskiadás utáni terhelés lényegében az eddigi felére csökken, mivel csak a 15 százalékos személyi jövedelemadót (szja) kell majd fizetni.
Az elemző szerint ettől a lépéstől nem az albérleti díjak csökkenése, hanem inkább a piac tisztulása várható, azaz többen fogják legálisan, a tényleges bérleti díj bejelentésével kiadni a lakásukat, amiből több adóbevétel származhat.
Ehhez kapcsolódóan arra is felhívták a figyelmet, hogy az ingatlanjukat vagy ingatlanjaikat szálláshelyként, vagyis lakáshotelként hasznosítók az eddigi eggyel szemben 2018-tól három kiadandó ingatlan után választhatják a tételes átalányadózást, ez évente 38 400 forintot jelent minden lakás után.
Az idén emelkedik a munkáltató által adható adómentes lakhatási támogatás: míg 2017-ben az alkalmazottak a minimálbér 40 százalékát kaphatták támogatásként, 2018-tól ez az összeg elérheti a minimálbér 60 százalékát. Mivel 2018-ban tovább nőtt a minimálbér, így az adómentesen adható havi támogatás 51 ezerről közel 83 ezer forintra emelkedett januártól.
Arra is felhívták a figyelmet, hogy idén már az eddigi 1 helyett 3 évük lesz a vevőknek arra, hogy a korábban eladott lakásuk forgalmi értékével csökkentsék az új ingatlan megszerzéséhez kötődő illetékalapot.
Balogh László szerint a szabályváltozásnak elsősorban azok a lakásvásárlók a nyertesei, akik 2015-ben vagy 2016-ban adtak el lakóingatlant, és azóta nem vettek másikat. Ezek a vevők a három éven belül eladott lakás forgalmi értékének 4 százalékával is csökkenhetik a fizetendő illeték összegét, ami számukra akár milliós megtakarítást is jelenthet - olvasható az Ingatlan.com közleményében.