Csáky Csongor közölte: azt gondolják, ez egy sikertörténet, hiszen mind az online, mind a papíralapú aláírások száma szépen növekedett az elmúlt napokban is.
Hozzátette: úgy becsülik, a magyarországi aláírások száma 550-600 ezer lesz majd, az európai össz-aláírásszám elérheti az 1,2 milliót. Ez azt jelenti - folytatta a főtitkár -, hogy kellő tartalék lesz az aláírásokban, amikor a nemzeti hatóságok ellenőrzik azok hitelességét. A számokból az látszik, hogy az egymillió szükséges aláírás biztosan meglesz - jelentette ki.
Csáky Csongor jelezte: az Európai Unióban 50 millió embert érint a kérdés, és köztük van legalább kétmillió határon túli magyar. Jelen pillanatban az EU nem garantálja ezeknek a kisebbségek a nyelvi, kulturális megmaradását, és abban bíznak, hogy ezzel a kezdeményezéssel hosszú távú garanciákat kaphatnak a határon túli magyarok is - fogalmazott.
Tárnok Balázs, a Rákóczi Szövetség jogi szakértője a műsorban ismertette: a kezdeményezést elektronikus úton a www.jogaink.hu oldalon lehet támogatni, papíralapon pedig valamennyi postán, még április 3-án is.
Közölte: biztos, hogy az Európai Bizottság napirendjére kerül az ügy, ami eddig az őshonos nemzeti közösségek esetében nem fordult elő,
A nemzeti kisebbségvédelmi kezdeményezés (Minority SafePack) 2017 májusában az Európai Nemzetiségek Föderatív Uniója (FUEN) 15. kongresszusán indult el.