A találkozóra mintegy kétszáz embert várnak, köztük a felvidéki Deákiból, Udvardról, Tardoskeddről, Kismácsédról és Félről is érkeznek vendégek - mondta Kolozsiné Gergely Cecília, a Bonyhádi Felvidékiek Egyesületének elnöke az MTI-nek.
A résztvevők ökumenikus istentiszteleten emlékeznek a kitelepítésre, és megkoszorúzzák a Völgységi Múzeum falán elhelyezett emléktáblát, az eseményen Berényi József, a szlovákiai Magyar Közösség Pártjának elnökségi tagja mond köszöntőt.
Az alkalomból a múzeum két kiállítása is feleleveníti a kitelepítést: a tardoskeddi Buda Ferenc által készített, Tardoskedd 1945-1949 című tárlat a Nyitra közeli községben történt deportálást ismerteti, a deáki származású, Bonyhádon élő Császár Ferenc kiállítása tablókon mutatja be a kitelepítés deáki eseményeit.
A Jónás János Közösségi Házban levetítik az Ember az embertelenségben. Két hazát adott a végzetük? című filmet, amelynek egyik főszereplője szintén bonyhádi, a kitelepítés után Tolna megyébe került Istenes László.
A találkozón bemutatják László Péter Fehérlaposok című könyvének harmadik kiadását, amely már az egész országra kiterjedően tartalmazza a kitelepített magyarok listáját.
A kötet címe arra utal, hogy 1945 és 1948 között a kitelepítésre kijelölt csehszlovákiai magyarok fehér lapot kaptak, amellyel elkerülhették a hatóságok zaklatását.
1947-ben és 1948-ban 23 ezer magyar család, összesen csaknem százezer felvidéki magyar érkezett Magyarországra a csehszlovák-magyar lakosságcsere-egyezmény keretében. Közülük háromezren Tolna megyében találtak új otthonra.
Tardoskeddről és Udvardról 1948-ban sokan kerültek Tolna megyébe, a félieket 1949-ben telepítették át az anyaországba.