Tippek, praktikák az irodai zajcsökkentéshez

A 80 dB üzemi zajszintet meghaladó munkahelyeken védőfelszerelés használata kötelező, de akár irodákban is stresszkeltő hatású lehet a gépek, telefoncsörgés állandó zaja, esetleg a hangos beszéd.

Az egyterű irodák elterjedésével különösen fontos, hogy a kollégák nyugodt munkavégzése biztosított legyen. Ehhez nagyban hozzájárulhatunk, ha megfogadjuk az alábbi tippeket:

1. Zárt terekben a zaj csökkenthető hangelnyelő burkolatok alkalmazásával. Azonban mivel minden épület más, függően a falak szerkezetétől, felületétől és azok belső kialakításától a problémák is eltérőek lehetnek. Egyes helyiségekben a mély hangok tartományában lesz hosszabb a lecsengési idő, ezáltal zengőbb a tér, míg máshol a magasabb frekvenciájú hangok lehetnek zavaróak. Ennek megállapításában és a probléma orvoslásában, épületakusztikai szakember bevonásával tudjuk a legjobb eredményt elérni, aki optimalizáltan tervezi meg a célnak megfelelő mennyiségű és kialakítású hangelnyelő anyagot.

2. Törekedjünk puha anyagok, szőnyegek, függönyök használatára, hiszen ezek sokkal jobban elnyelik a hangokat, mint a sík kemény felületek, például a járólap. Ezek a megoldások amellett, hogy praktikusak, mert elnyelik, illetve tompítják a hangot, a belső dizájn személyre szabására is lehetőséget adnak. Mindemellett a puhább látvány az otthonosság érzését is megteremti.

3. A manapság divatos és építészetileg praktikus egyterű irodák esetén is van megoldás. A szakember arra bíztat, hogy törjük meg a zajt térelválasztó falak, paravánok használatával. Erre is számos ízléses megoldás létezik, illetve a növényekből álló biofalak hangulatos megoldást nyújtanak.

4. A belső tér kialakításánál kerüljük az üres, nagy sík falfelületeket annak érdekében, hogy a hang visszaverődését meggátoljuk. Minél nagyobb és plasztikusabb a felület, annál jobban visszaveri a hangot. Ez nem csak a függőleges felületekre vonatkozik, de a vízszintesekre is.

5. A zajforrásokat, gépeket a munkatársaktól minél messzebb helyezzük el. Ha van megoldás arra, hogy a gépeket, illetve a zajforrást körülvegyük zajcsökkentésre alkalmas anyagokkal, éljünk vele.

6. Jó megoldás lehet, ha Heraklith burkolatot helyezünk a zajforrás közelébe, így hangszigetelő hatékonyságát minél jobban kihasználhatjuk.

7. Munka közben egyébként is javasolt szünetek beiktatása, ha zajos környezetben dolgozunk és van rá lehetőségünk, akkor sétáljunk egy pár percet a szabadban.

8. Ahol megengedett, koncentrációnk javítása érdekében használjunk fülhallgatót és hallgassunkrelaxációs zenét. Ez segíti a szervezet regenerálódását, és hatékony megoldás a stressztűrésre. (Arra ügyelni kell azonban, hogy a fülhallgatóban szóló zene se legyen túl hangos, mert az halláskárosodást okozhat.)

9. A külső zajok ellen is védekezni kell. Az ajtók, ablakok hangszigetelése, pl. többrétegű üveggel, a keretek gumiszalagos tömítésével a külső zajokat segít kiszűrni.

10. Sokan azt gondolják, hogy a hőszigetelési céllal beépített, habosított műanyag tábláknak jó ahangszigetelő vagy hangelnyelő képességük is. De ez nem igaz. Sőt! Hangelnyelési célra például porózus (pl. Heraklith C) vagy speciális perforálással ellátott termékek alkalmazhatóak. A kemény műanyag habok szerkezetükből adódóan inkább visszaverik a zajokat.

Legfrissebb