PM: az IMF a korábban jelzettnél magasabb magyar növekedést vár

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) ismét felfelé módosította magyar növekedési előrejelzését, a júliusi várakozásokhoz képest az idei évre 0,2 százalékponttal, jövőre pedig 0,3 százalékponttal magasabb bővülést vár Magyarországon - közölte a Pénzügyminisztérium (PM) kedden az MTI-vel.

Az IMF makrogazdasági előrejelzést is tartalmazó, friss World Economic Outlook kiadványa szerint így 2018-ban négy százalék lehet a magyar növekedés, ami már erősen közelít a kormány számításaihoz - emelte ki a tárca a valutaalap kedden hajnalban nyilvánosságra hozott prognózisához fűzött kommentárjában.

A közlemény ismerteti: az IMF az őszi közgyűlés idejére időzített kiadványában úgy látja, a világgazdaságnak napjainkban változó kihívásokkal kell szembenéznie, melyek közül a kereskedelmi viták elmélyülése, valamint a geo- és egyes belpolitikai fejlemények rejthetnek leginkább kockázatokat. A szervezet ebből adódóan 0,1 százalékponttal rontotta a világgazdaság egészére vonatkozó növekedési kilátásokat, de a korábbiaknál visszafogottabb bővülést jelez előre Németországban, valamint az euróövezetben, és az Európai Unió kelet-közép-európai országaiban is.

"Figyelemreméltó, hogy ezzel ellentétben az IMF Magyarország esetén számottevően javított a korábbi előrejelzésén, elismerve ezzel a magyar gazdaságpolitika eredményeit és hazánk növekedési potenciálját" - írja közleményében a tárca.

Hozzáteszik, ez azért sem meglepő, mivel a valutaalap az elmúlt négy évben hat alkalommal módosította felfelé Magyarországra vonatkozó várakozását évente kétszer megjelenő kiadványában, miként a többi nemzetközi szervezet (például az Európai Unió és az OECD) is javította magyar növekedési prognózisát.

A legfrissebb statisztikai adatok szerint a hazai gazdaság a második negyedévben 4,9 százalékkal, az első fél évben pedig 4,7 százalékkal, az uniós átlagot több mint kétszeres mértékben meghaladva bővült. Ezek alapján szinte biztosan teljesíthető az év egészére várt négy százalék feletti gazdasági növekedés, ami az államháztartás stabilitásának megőrzése és az államadósság arányának további csökkentése mellett valósulhat meg - közölte a PM.

Legfrissebb