A két nyugat-balkáni ország már végrehajtotta a feltételként előírt reformokat, ez jelentős erőfeszítéseket követelt, így most az EU-nak is teljesítenie kell az ígéreteit - írta közös levélben az Európai Bizottság jelenlegi és leendő elnöke, illetve az Európai Tanács és az Európai Parlament elnöke.
Rámutattak, hogy a közösség tavaly júniusban vállalta a csatlakozási tárgyalások megindítását legkésőbb idén októberben.
"Gyors változások történnek a világunkban. Az EU nemzetközi szerepének fenntartásában és érdekei megvédésében segítene, ha előrelépnénk az ez iránt érdeklődő és a követelményeket teljesítő európai országok integrációs folyamatában" - írták.
Figyelmeztettek ugyanakkor, hogy a sikerre nincs garancia, a reformfolyamat végrehajtása sok munkát igényel, a két ország nem válik majd EU-taggá egyik napról a másikra.
Diplomáciai források szerint a tagállamok illetékes szakminiszterei október 15-én nagy valószínűsséggel jóváhagyják a folyamat megkezdését.
Több EU-tag, elsősorban Franciaország és Hollandia eddig ellenezte a lépést, amelyhez egyhangú határozatra van szükség.
Az ügy legutóbb júniusban került napirendre a tagállami kormányokat tömörítő tanács ülésén, de akkor egyetértés hiányában végül elhalasztották a döntést.