Tovább nő a Dél-budai régió áramellátásának biztonsága

  • gazdaság
  • 2024.09.19
    09:50
  • sajtóközlemény
Kelenföld után Őrmezőn létesített újabb alállomást az E.ON Hungária Csoport, amellyel a Dél-budai régió áramellátását teszi még biztonságosabbá. A létesítmény csaknem 22 ezer lakossági ügyfél ellátását szolgálja, de a következő években felépülő Dél-budai Centrumkórház számára is biztosít majd elektromos energiát Magyarországon elsőként itt alkalmaznak a lakossági energiaellátásban okostranszformátort, maga az alállomás teljes egészében automatizált és távműködtetésű A 3,76 milliárd forintos beruházás részben a Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszköz (RRF) forrásaiból valósul meg az Európai Unió támogatásával a Széchenyi Terv Plusz program keretében, részben önerőből finanszírozza az E.ON Hungária Csoport.

Újabb transzformátor-alállomást létesített az E.ON Hungária Csoport Budapest egyik leggyorsabban fejlődő városrészében, a Dél-budai régióban. A beruházás célja, hogy a térség megnövekedett energiafogyasztási igényeire megoldást nyújtson, növelje az ott élők ellátásbiztonságát, valamint biztosítsa a napelemes rendszerek számára az áramhálózathoz csatlakozás lehetőségét. A tavaly átadott Kelenföldi alállomás közelében épített létesítmény csaknem 22 ezer lakossági ügyfél áramellátását szolgálja, de a következő években felépülő Dél-budai Centrumkórház számára is biztosít majd elektromos energiát.

A 3500 négyzetméter alapterületű létesítmény ténylegesen a jövő hálózatának része: műszaki tartalmát tekintve is új minőségi szintet képvisel. Működése teljes mértékben automatizált, valamennyi berendezése távolról elérhető, kapcsolható, ahogy az E.ON összes nagyfeszültséget középfeszültséggé alakító alállomása Magyarországon. A beruházás különlegessége a hazai lakossági energiaellátásban elsőként alkalmazott okostranszformátor, amely információkat gyűjt és elemez saját működéséről. A két 132/11 kilovoltos, 31,5 megavolt-amper teljesítményű berendezés mellett a legújabb védelmi eszközök biztosítják a létesítmény zavartalan működését.

Az őrmezői alállomás építése egy kiterjedt hálózatfejlesztési program része. A Dunántúl, Pest vármegye és a főváros áramhálózatát üzemeltető E.ON Hungária Csoport a következő években rekordösszegből, összesen 1 milliárd euró értékben fejleszti hálózatát.

„Stratégiai célunk, hogy a hálózatfejlesztésben és a mindennapi energiahasználat terén is olyan megoldásokat biztosítsunk, amelyek egyszerre intelligensek, komfortosak és mind gazdasági mind környezeti szempontból fenntarthatóak. A jövő áramhálózatát építjük, reagálva a növekvő igényekre és a megújuló energiaforrások, kiemelten a napelemes rendszerek terjedésére” – fogalmazott Katona Ádám, az E.ON Hungária Csoport hálózatokért felelős vezérigazgató-helyettese.

A beruházás költsége 3,76 millió forint, mely részben a Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszköz (RRF) pénzügyi forrásainak felhasználásával, vissza nem térítendő Európai Uniós forrásból, a „Rugalmas és biztonságos villamosenergia-hálózat biztosítása az időjárásfüggő megújuló energiaforrások integrálása és az ellátásbiztonság növelése érdekében az ELMŰ Hálózati Elosztó Kft. szolgáltatási területén” című (RRF-6.1.1-21-2022-00004 kódszámú) pályázat keretében, részben pedig az E.ON saját finanszírozásában valósult meg.

„Ez a beruházás nem csupán az ellátásbiztonságot növeli a Dél-budai régióban, hanem a jövő fenntartható energiagazdálkodásához is hozzájárul. Az automatizált rendszerek és az okostranszformátorok bevezetése segít csökkenteni az energiafelhasználás ökológiai lábnyomát, és támogatja Magyarország zöld átállási céljait. Ez a fejlesztés egy lépés afelé, hogy egy intelligensebb, környezettudatosabb hálózatot építsünk ki, amely megfelel a 21. század elvárásainak" - mondta Steiner Attila, az Energiaügyi Minisztérium energetikáért és klímapolitikáért felelős államtitkára.

A most átadott fejlesztés intelligens, fenntartható megoldásaival hozzájárul a környezet és a klíma védelméhez, és támogatja a magyar klímatörvény végrehajtását is.