2014-ben 750, 2015-ben több mint 1100, 2016-ban pedig már több mint 1300 hasonló jellegű cselekményt követtek el. Az Ö1 rádió beszámolója szerint Felső-Ausztriában, Alsó-Ausztriában és Bécsben történt a legtöbb eset.
Szélsőjobboldali indíttatású erőszakcselekményre vonatkozóan tavaly mintegy 1900 feljelentés érkezett az osztrák hatóságokhoz, tíz százalékkal több, mint az azt megelőző évben.
Az adatokat Albert Steinhauser zöldpárti képviselő parlamenti kérdésére válaszolva ismertette a belügyi tárca. A képviselő a számokat "aggasztó fejleménynek" nevezte és arról beszélt, hogy még sohasem történt ennyi bűntény és feljelentés, mint 2016-ban.
Az Ö1 közszolgálati rádiónak nyilatkozva azt mondta, hogy a menekültkérdés és az erről szóló heves vita miatt a szélsőjobboldaliak feljogosítva érzik magukat az erőszakos cselekedetek elkövetésre. A képviselő szerint a közösségi média agresszív és gyűlöletkeltő hangneme is oka annak, hogy nőtt az uszításról szóló feljelentések száma.
A képviselő a szélsőjobboldali indíttatásból elkövetett cselekmények elleni határozott fellépést sürgette és a politikai viták visszafogott hangneme mellett foglalt állást.