Nauert leszögezte: érthetetlen, hogy a Katar elszigetelését meghirdető arab államok miért nem közölték a nyilvánossággal, vagy akár Katarral is, azon okok részleteit, amelyek a gazdasági és politikai bojkottra sarkallták őket. "Minél több idő telik el, annál több a kétség Szaúd-Arábia és az Egyesült Arab Emírségek akcióit illetően" - fogalmazott a külügyi szóvivő. Majd hozzátette: "ezen a ponton egyetlen egyszerű kérdést kell feltennünk: ezek az intézkedések valóban abból az aggodalomból fakadtak, hogy Katar a feltételezések szerint támogatja a terrorizmust, vagy az ok az Öböl-menti Együttműködési Tanács tagjai közötti, hosszú ideje tartó ellenségeskedésekben keresendő?".
Szaúd-Arábia, az Egyesült Arab Emirátusok, valamint Bahrein és Egyiptom két héttel ezelőtt helyezte légi, tengeri és szárazföldi blokád alá Katart, egyúttal gazdasági és politikai bojkottot is hirdetett ellene. Hétfőn ezek az országok bejelentették, hogy a bojkott akár évekig is elhúzódhat. Katar külügyminisztere azonban hétfőn Dohában, Katar fővárosában közölte: országa mindaddig nem hajlandó tárgyalni a vitás kérdésekről, amíg először legalább az utazási és a kereskedelmi bojkottot meg nem szüntetik.
Katar ad otthont az Egyesült Államok legnagyobb légitámaszpontjának a térségben. A Doha közelében lévő al-udeidi támaszponton több mint 11 ezer amerikai katona állomásozik, s innen indulnak bevetésre az Iszlám Állam nevű terrorszervezet ellen.