A két évvel ezelőtti magyar javaslatoknak megfelelően őrizni kell az államhatárokat, és a legutóbbi olaszországi eseményei azt mutatják, hogy ez a tengeren is megoldható. Az EU-n kívül pedig hotspotokat, ellenőrző állomásokat kell felállítani, ahol elbírálható, kik a valódi menekültek, kiket kell beengedni - fejtette ki.
A tengeri útvonalon Olaszországba érkezők száma csökkenő tendenciát mutat, miután sikerült megerősíteni a líbiai parti őrséget, amelynek olasz hajók nyújtanak technikai segítséget. Az olasz parlament magatartási kódexet fogadott el a tengeren tevékenykedő civil szervezetek számára, és líbiai törzsekkel is sikerült megegyezni abban, hogy az ország déli határain ne engedjenek be ellenőrizetlenül migránsokat - magyarázta Bakondi György.
Ennek következtében viszont Spanyolország felé erősödik a migráció - tette hozzá.
A balkáni útvonalon részleges eredményeket sikerült elérni: a tömeges beáramlás megszűnt, de "szivárgás" van - mondta.
A miniszterelnök belbiztonsági főtanácsadója a civil szervezetekkel kapcsolatban a Kossuth rádió 180 perc című műsorában azt emelte ki: a magyar kormány nagyra becsüli a karitatív, humanitárius szervezetek munkáját, a törvényeket azonban a "tisztázatlan anyagi hátterű", "külföldről finanszírozott", "politikai célokat követő", "államokkal szembeszegülő" szervezeteknek is be kell tartaniuk.